EH2
Mužská encyklopedie hub

Muži Muchomůrkovití

V minulém díle byli zmíněni chlapci, které bychom mohli připodobnit k hříbkům, ale v našich lesích najdeme nepřeberné množství hub k nimž lze mužské pokolení přirovnat.

Dnešní den si probereme neméně významnou kategorii – muchomůrky.

Skupina II. – čeleď Muchomůrkovití

Muchomůrka červená

Když se řekne muchomůrka, každý z nás si vybaví krásnou houbu s červeným kloboučkem – Muchomůrku červenou neboli Amanitu Muscariu. Její latinský název není odvozen od mužského pohlaví, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale dle psychotropní látky, kterou v sobě ukrývá.

Tato houba nás stejně jako muž může na první pohled uhranout svým zjevem a majestátností, ale i malé dítě ví, že není dobré tuto houbu sbírat, je totiž jedovatá. V jejích „žilách“ koluje omamná látka, která může způsobit zcela jiné vnímání reality a tak je to i s muchomůrkovitými muži. Jsou krásní a přitahují pozornost svého okolí. Muži muchomůrky si nehrají na nikoho jiného, jsou si vědomi toho, že jsou nezaměnitelní.  Mužům muchomůrkám uvěříte vše víceméně, protože jsou krásní. Ženy, které jim podlehnou, jsou díky halucinogenům mámeny a šáleny. Muchomůrkáři nikdy neřeknou čistou pravdu a realita s nimi, bude mít zcela jiná pravidla a hranice. V jejich světech nebude nic nemožné, ale časem člověk zjistí, že jsou to jen nafouklé bubliny nereálna. Nic se nemá přehánět (i když někteří jedinci tuto houbičku sbírají a suší se záměrem přivodit si ty bezvadné psychedelické stavy), zejména proto, že je těžké odhadnout dávkování „omamovadel“, klidně se může stát, že vás muž muchomůrka otráví takovým způsobem, že si budete přinejlepším muset nechat vypumpovat žaludek. Proto radím, nechte tyto jedince v lese, pro potěchu všech kolemjdoucích, můžete se s nimi vyfotit, ale rozhodně si je nenoste domů.

mochomurka

Muchomůrka tygrovaná, zelená

Tyto houby již nejsou tak krásné, jako muchomůrka červená, a jak definuje mykologický slovník, jsou prudce jedovaté.

Muži patřící do této kategorie, jsou jedinci se standardním vzhledem, nejsou to ti, u kterých bychom se zastavili a jejich fotku bychom chtěli mít na stěnách svých pokojíčků. Tito muži jsou zapšklí, zlí, pomstychtiví a je pravděpodobné, že při setkání s tímto jedincem, budete cítit kapající zlo již na dálku. Tito jedinci se snaží klamat svým tělem a maskovat se za houby chutné, ale právě proto, že jsou jejich duše je plné jedu, jde jim to špatně, a proto si je jen málokterý odnese domů.  Avšak, ten který tak učiní, je vystaven katastrofálním následkům.

Muchomůrka růžovka

Abychom dnešní pojednání nezakončili tak pošmourně, poslední z hub je velice chutná muchomůrka růžovka, v některých krajích zvaná masák. Houba nijak nevybočuje svou krásou a stejně tak je to s muži. Jsou normální a hodní. Jejich nohy jsou většinou prolezlé drobnými červy, ale protože i z růžovek jíme pouze klobouček, tak tito červíci představují jen malé a akceptovatelné chyby.

Předchozí příspěvek Následující příspěvek

Čtěte také

6 Komentáře

 • Reply miloSKo 20.9.2017 at 22:25

  Tak to som zvedavý, či bude ešte pokračovanie. Napadol ma taký šampión (respektíve žampion 🙂 ), bedľa, rýdzik (ryzec), alebo také plávky, vo vašom nárečí zvané holubinky 🙂
  To by som prosil zaradiť do systému mužských hub…

  • Reply Rajda 22.9.2017 at 8:24

   Milý Milosku, určiteee a vsechno bude vždyť ty houbove raritky jsou ty, co může vystihují nejvíce 🙂 třeba i taková hadovka smrdutá se v mých malých opusech objeví 😉

   • Reply miloSKo 22.9.2017 at 16:46

    Heh, tak s hadovkami som sa už tiež stretol, aspoň keď sa teda jedná o ten smrad 😀
    Tak jo, čakám ďalší článok.
    A btw, má to byť miloSKo, len komentovací systém všetko prevedie na kapitálky. Vidíš tam ten rozdiel? 🙂

    • Reply Rajda 26.9.2017 at 11:41

     Milý MiloSKo, že by to mohlo souviset pravděpodobně s bratry Slováky..😀? Jinak na hadičky se chytám tento týden 😁

     • miloSKo 29.9.2017 at 13:51

      Milá Rajdo, Ty si tak všímavá a chytrá 🙂
      Keď si k tomu aj hezká, tak to je vražedná kombinácia. Ani sa nedivím, že máš problém nájsť nejakého rozumného hřiba. Aspoň podľa tých článkov o stretnutiach z internetových zoznamiek.
      Tam je to zjavne samá hadovka, čo sa k rajde nehodí 😀

     • Rajda 7.10.2017 at 11:10

      Milý MiloSKo, to je ale komplimentů :-), za něž samozřejmě děkuji a dmu se píchou… S hadovkami máš naprostou pravdu, i když dle chytrých knih, je pravdou , že v některých fázích svého „houbového“ cyklu jsou velmi chutné, ale ko z nás by to riskoval 😀

  Nový komentář