Mužská encyklopedie hub

Muži Hřibovití

Houbařská sezóna začíná!! Lesy jsou okupovány lidmi s košíčky, pytlíky i nůšemi – někdy prázdnými, někdy plnými hub. Někdo je houbo-znalec, jiný amatér s nízkými rozlišovacími schopnostmi (tzv. sbírá houby s rourkami).

I já patřím k těm vášnivým houbařům, kteří v době typické pro růst těch nejběžnějších hub vyráží do lesa, a sbírá. Při jednom svém bloumání temnými houštinami a lesním zákoutím, jásajíc nad svými úlovky a naopak trochu pokleslá, když místo pravého hřibu na mě mrká hřib satan, jsem se zamyslela… Houby jsou něco jako lidé jejich rozmanitost, druhy, prohnilost, červovitost a lokace naprosto koreluje s lidským pokolením. Pojďme se proto dnes podívat, jak bychom mohli svět mužů naroubovat na ten houbařský.

Houby 7

Skupina I. – čeleď Hřibovití

Hřib pravák

Krásná a chutná houba, jen bývá často červivá. Ve světě mužském pak znamená krásnou vizuální stránku, která má pokřivený charakter. Krásní muži o sobě většinou vědí, že jsou krásní. Přišli na to buď sami anebo jim to okolí dalo najevo. Jsou si svých předností vědomy a patřičně jich využívají. Jsou například malicherní a nafoukaní, ale můžeme jim to mít za zlé, vždyť stejně jako u pravých hříbků, je chce každý. A stejně jako máme radost z úlovků tzv. praváků i z muže krasavce jsme zprvu nadšeni, jenže jakmile hříbek uřízneme a čistíme, zjistíme, že jeho vnější schránka nemá nic společného s tou vnitřní, protkanou koloniemi červů. A málokdy se stane, že bychom narazili na velkého praváka zcela bez červů.

Hřib satan

Taktéž krásná houba, avšak nejedlá. Satani jsou snad na první pohled ještě hezčí než pravé hřiby. Tyto houby klamou svým tělem, vždyť jistě mnoho houbařů si je bez předchozí kontroly s pýchou odneslo domů a zkazilo tak nejeden pokrm. Muži, kteří mohou být přirovnání k těmto houbám, si prostě hrají na něco jiného, jsou stejně tak jako samci hříbci krásní, ale na rozdíl od nich žijí ve světě bludů, lží a vzdušných zámků. Je jen na nás, zda si satana odneseme nevědomky domů a zkazíme si jím jídlo anebo ho hned v mechu poznáme a pouze se pokocháme jeho krásou a půjdeme lesem zase dál… On se jistě někdo nachytá.

Hřib hnědý neboli podborovák

Těchto hub nalezneme v našich lesích tuny jsou asi s takzvanými babkami těmi nejhojněji zastoupenými. Jsou standardně pěkné, celkem nenáročné, někdy jsou červy prolezlé, jindy krásné, záleží na stáří a okolnostech. A stejně je to i s muži, s podborovákem, si spojuji zcela průměrného muže, se standartním příjmem, celkem nezkaženou povahou. Muže, který nenadchne ani neurazí, muže od nehož nic neočekáváme a maximálně nás může pozitivně překvapit.

Předchozí příspěvek Následující příspěvek

Čtěte také