Opravdu vážné téma, Vážné téma

Když dva dělají totéž, není to totéž…

Už od útlého dětství se nám rodiče snažili vštípit, že za stejný úkon či čin nebudeme stejně odměněni/ potrestáni. Kolik z nás zažilo situaci, kdy jsme přišli ze školy s obhajobou, že jsme sice přinesli špatnou známku, ale Pepíček ji dostal také. Následovala klasická odpověď „kdyby Pepíček skočil ze skály, tak skočíš taky?“ Většina z nás po 3 až 5 vysvětlení tohoto charakteru, přestávala používat srovnávání s Pepíčkem a smířila se s tím, že Pepíček může a my prostě NE.

Je smutným faktem, že s fenoménem jménem „Pepíček“ se však v našich životech budeme potkávat stále. Během našich životů stále srovnáváme, porovnáváme a díky tomu si utváříme názor a odhad, postupem času to nebudou jen špatné známky, ale i vztahy, postupem času už dojdeme i k oblíbeným letákům.

KDT1

Nicméně, akční letáčky si necháme na jindy, zaměříme se tradičně na vztahy a jejich peripetie. V těchto směrech se dějí věci nepochopené, trochu tajemné, uveďme si tedy pár příkladů:

  1. Proč miluje jinou, když já ho chci

Představme si situaci, kdy stojíme o protějšek, který je zakoukán do zcela jiného protějšku a o nás nejeví zájem, ten protějšek, je pro nezaujatého pozorovatele ošklivější, hloupější než my, z našeho pohledu je pak jeden z nejošklivějších a nejhloupějších jedinců, které se na planetě Zemi vyskytli, přesto jemu, námi vyvolený objekt touhy, dává přednost. Jak může vyhrát souboj lásky někdo, kdo vyčnívá z tabelovaných hodnot? Magie? Chemie? Jiný úhel pohledu? Asi od všeho trochu.

  1. Proč mě nemiluje, když já ho chci

V této modelové situaci nevybírá námi vyvolený protějšek nikoho, z ničeho. My děláme psí kusy, ale jeho zájem prostě není. Magie – chemie nezabírá, můžeme se snažit o sto šest, můžeme si myslet, že jsme dokonalými a pro daného jedince zcela ideálními, společně pak naprosto kompatibilními, ale nic. Proč tedy ač ve srovnání všech našich parametrů zapadáme přesně do škatulky naprosto ideálního protějšku, ale přesto je naše srovnávací kalkulace chybná? Chybná magie? Žádná chemie? Jiný úhel pohledu? Asi od všeho trochu.

  1. Proč mě miluje, když já ho nechci

Poslední dnes zmíněná modelová situace má opačný průběh, než ty dříve zmíněné. Ideální muž o nás stojí, ale z naší strany není zájem. Ve srovnání s našimi bývalými je tento jedinec skvělý krásný milý, pro mnohou ženu by byl ternem, ale u nás nevyvolává prostě to jiskření. Žádná magie, žádná chemie.

Tedy závěrem, když dva dělají totéž, skutečně to není totéž – jestliže Miley Cyrus olizuje v kleče podlahu v nedbalkách je to sexy, když to děláme my, stejným způsobem, jsme ožralí podivíni.

MC12

 

Předchozí příspěvek Následující příspěvek

Čtěte také